Przejdź do treści

Szkolenie w Nadleśnictwie w Kartuzach

W dniu 25 marca br. w Nadleśnictwie w Kartuzach odbyło się szkolenie dla myśliwych, członków kół łowieckich dotyczące bioasekuracji na polowaniach, odstrzałów sanitarnych dzików oraz postępowania w przypadkach pozyskania dzika w strefach objętych ograniczeniami i strefie wolnej. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach Jolanta Grotkowska wraz z Nadleśniczym Piotrem Kamińskim podjęli dyskusje w najważniejszych kwestiach dotyczących sytuacji epizootycznej odnośnie ASF w powiecie kartuskim, w aspekcie odstrzałów dzików i bioasekuracji na polowaniach. 

Szczegółowo omówione zostały kwestie:

  • Podczas polowania lub odstrzału sanitarnego dzików używa się: 
    - oczyszczonego i odkażonego sprzętu oraz obuwia, 
    - odzieży poddanej procesowi mającemu na celu inaktywację wirusa afrykańskiego pomoru świń;
  • Różnice pomiędzy dzikami pozyskanymi w strefie z ograniczeniami I (brak potwierdzonych zakażeń u świń i dzików), a strefą z ograniczeniami 2 (brak potwierdzonych zakażeń u świń, a potwierdzone zakażenia u dzików) dotyczą miejsc patroszenia. 
    W strefie z ograniczeniami II patroszenie pozyskanych dzików nie może odbywać się w terenie, a wyłącznie w miejscach przetrzymywania  tusz. 
    W strefie z ograniczeniami I patroszenie może odbywać się w terenie z zachowaniem zasad bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zasad bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem zwierzęcia łownego z gatunku dzik. 
    Do czasu uzyskania wyników badań w kierunku ASF dzików pozyskanych w strefie I i strefie II wszystkie części zwierzęcia gatunku dzik muszą zostać zabezpieczone. 
    Przedmiotem weryfikacji ze strony Inspekcji Weterynaryjnej będzie liczba dzików pozyskanych w strefach I i II z liczbą dzików zgłoszonych do obowiązkowych badań przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich.
  • Każdy dostarczony ze strefy I i II dzik do punktu przetrzymywania tusz / chłodni / nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną musi być oznakowany znacznikiem z numerem przypisanym do tuszy, zapakowane w worek patrochy muszą również zostać oznakowane znacznikiem o tym samym numerze co tusza dzika, próbka krwi pobrana przez myśliwego oraz wycinek przepony także zostają oznakowane takimi numerami jak tusza i patrochy. 
    Badanie na włośnie może zostać wykonane dopiero po uzyskaniu wyników ujemnych w kierunku ASF. 
    W przypadkach gdy chłodni znajduje się kilka dzików wynik dodatni badaniu na ASF choćby jednego dzika spowoduję utylizację wszystkich tusz znajdujących się w chłodni i pochodzących od nich elementów (patrochy, narogi - jadalne części wnętrzności zwierzyny łownej - płuca, serce, wątroba, nerki). 
    podstawą do skierowania próbek krwi do badań jest wprowadzenie po odstrzale danych do systemy informatycznego ZIPOD.
     

Dodatkowo poruszone zostały monitoringu w kierunku klasycznego pomoru świń (CSF).

Szczegółowo omówiono jak rozpoznać CSF, najważniejsze objawy to:

  • gorączka,
    posmutnienie, apatia, spadek apetytu, niechęć do ruchu,
    ogniska przekrwień, wybroczyn oraz ograniczonych ognisk martwicy na skórze zwierzęcia (uszu, brzucha i pachwin oraz niekiedy na grzbiecie),
    początkowo zaparcia, później biegunka (cuchnący kał),
    zapalenie spojówek, obrzęk powiek, ropny wypływ z oczu,
    chwiejny chód, niedowłady, porażenia kończyn,
    duszność, kaszel,
    padnięcia występują najczęściej od 5 do 19 dni od wystąpienia pierwszych objawów.