Przejdź do treści

Uczestnictwo w posiedzeniu Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego.

Dnia 6 marca w Żukowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kartuskiego.
 
Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady, Zygmunt Stromski. 
Podczas posiedzenia Burmistrz Gminy Żukowo, Mariola Zmudzińska powitała zebranych na terenie gminy.
Lucyna Szczodrowska Pazik z Departamentu Środowiska i Rolnictwa poinformowała o podjętym przez Urząd Marszałkowski porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, na mocy którego przeprowadzono przeszukiwania miejsc padłych dzików z pomocą psów tropiących.Głos w sprawach łowieckich zabrali Łowczy Okręgowy, Michał Laska oraz Komendant Wojewódzki Straży Łowieckiej, Artur Młodawski. 
Na liczne pytania ze strony hodowców trzody chlewnej odpowiedziała przedstawicielka Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kartuzach, p. Aleksandra Oberda, m.in. w sprawie warunków, jakie muszą spełnić w związku z ograniczeniami w strefach ASF: różowej (obszar objęty ograniczeniami II) i niebieskiej (obszar objęty ograniczeniami I). 
Omówione zostały warunki jakie  muszą zostać spełnione, by móc zorganizować zgromadzenia świń (tzw. punkt skupu/ przeładunku) na obszarze objętym ograniczeniami II, aby świnie z mniejszych gospodarstw mogły zostać przemieszczone bezpośrednio do rzeźni. 

Na obszarach objętych ograniczeniami II świnie można przemieścić do rzeźni po uprzednim zgromadzeniu tych świń w miejscu wyznaczonym przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, położonym na obszarach objętych ograniczeniami II:
1) po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce pochodzenia świń na takie przemieszczenie tych świń;
2) jeżeli w tym miejscu są używane urządzenia zapewniające skuteczną dezynfekcję lub niecki dezynfekcyjne lub są wyłożone maty dezynfekcyjne odpowiednio przed:
a) wejściami do tego miejsca i wyjściami z tego miejsca,
b) wjazdami do tego miejsca i wyjazdami z tego miejsca;
3) jeżeli w tym miejscu nie znajdują się jednocześnie zwierzęta inne niż świnie;
4) jeżeli świnie są przeznaczone do bezpośredniego uboju.


Posiadacz świń, który zamierza przemieścić te świnie do rzeźni po uprzednim zgromadzeniu tych świń w miejscu wyznaczonym przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, położonym na obszarach objętych ograniczeniami II, we wniosku o wydanie pozwolenia, wskazuje maksymalną liczbę świń, które zamierza przemieścić, oraz położenie miejsca przeznaczenia świń. Wnioski o zgodę na przemieszczenie świń znajdują się na Naszej stronie internetowej w zakładce Druki i wnioski  https://piwkartuzy.pl/strona/99-wnioski-o-przemieszczenie-swin-strefa-rozowa-ooo-ii 

Świnie wprowadza się do miejsca wyznaczonego przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, położonego na obszarach objętych ograniczeniami II, po okazaniu pozwolenia urzędowemu lekarzowi
weterynarii obecnemu przy wprowadzaniu tych świń. Świnie zgromadzone w miejscu wyznaczonym przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, położonym na obszarach objętych ograniczeniami II, które jest przeznaczone do prowadzenia działalności nadzorowanej w zakresie skupu świń, przemieszcza się bezpośrednio do rzeźni.

 
Dalej, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Kamilla Czerwińska-Szumińska omówiła realizację płatności bezpośrednich. 
 
Bardzo miłym akcentem były złożone przez wszystkich zgromadzonych wyrazy uznania i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa w powiecie kartuskim  Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Reginy Kleiny.