Przejdź do treści

Zmiana regionalizacji ASF - gmina Sierakowice

GMINA SIERAKOWICE zostaje objęta ograniczeniami I (tzw. strefa niebieska).
Rozporządzenie obowiązuje od 14.03.2025 r.
 
W dniu 13.03. br. opublikowane zostało ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2025/498 z dnia 11 marca 2025 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Zmiany w woj. pomorskim dotyczą powiatów kartuskiego (gmina Sierakowice), wejherowskiego, starogardzkiego
Zmiany regionalizacji dotyczą Słowacji, Włoch oraz Polski woj. kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego.
 
Przypominamy, że w oooI obowiązują dodatkowe nakazy i zakazy.

Nakazuje się:

  1. Utrzymywanie świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami oraz zwierzętami domowymi (psy, koty) w odrębnych zamkniętych pomieszczeniach, w których utrzymywane są tylko świnie (oddzielne wejście, brak bezpośredniego przejścia do pomieszczeń gdzie utrzymywane są inne zwierzęta kopytne tj. konie, krowy, owce, kozy).

  2. Sporządzenie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki.

  3. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

  4. Wykonywanie obsługi świń wyłącznie przez osoby, które wykonują tę czynność w danym gospodarstwie.

  5. Mycie i odkażanie rąk przed i po obsłudze świń, używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeprowadzanie dezynfekcji obuwia oraz sprzętu do obsługi świń.

  6. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

  7. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed:

    1. wejściami i wyjściami do budynków i pomieszczeń w których utrzymywane są świnie oraz przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość danego wejścia długość nie mniejsza niż 1 metr;

    2. wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość wjazdu długość nie mniejsza niż obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego do gospodarstwa(dopuszcza się używanie opryskiwacza ciśnieniowego);

    3. stałe utrzymywanie mat w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego (systematyczne polewanie mat środkiem dezynfekcyjnym);

  8. Zgłaszanie do ARiMR każdego zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada (urodzenie, kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na potrzeby własne) w ciągu 2 dni od zaistnienia tego zdarzenia.

  9. Zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwie.

Zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii co najmniej na 48h przed, zamiaru przeprowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Świnie muszą znajdować się w gospodarstwie min. 30 dni. Obowiązuje badanie przedubojowe i poubojowe wykonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii.

Zakazuje się:

  1. Karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącą z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że zostały poddane obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 30 dni.

  2. Wykorzystywanie w pomieszczeniach, w których utrzymywane są świnie słomy pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że słomę tę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 90 dni.

  3. Uboju na własny użytek świń innych niż utrzymywane w gospodarstwie.

Opisane powyżej zakazy i nakazy dotyczą zarówno gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie na własne potrzeby jak i ferm komercyjnych.